Фотовиставка “Заліщики колись і тепер”
Double Blast
Drum Force
RADZ
Brevis – рок симфонія
Кінопоказ “Коли-небудь ми станемо щасливими”
Відкрита екскурсія до музею “Історія краю”
Пізнавально-інформаційна зустріч “Історичними місцями Заліщик”: перегляд фільмів про Заліщик, воркшоп історика Михайла Сопилюка.
“Як розпочинався активний туризм на Подністров’ї – фотохроніка Подільського туристично-краєзнавчого товариства” – презентація Олександра Степаненка
Інтерактивна виставка робіт юних техніків від Цетра науки і творчості Заліщиків
JULINOZA
Іван Ткаленко
Rockoko з Тернопільським симфонічним оркестром
Євген Хмара / спеціальний гість Марта Адамчук
Заліщики – унікальне мальовниче місто з трьох сторін огорнуте водами Дністра. Це єдине місто в західних областях України з лагідним середземноморським кліматом. Історично місто багаторазово затвердило себе як особливо цінне та з неймовірним потенціалом.
Ще в середньовіччі, коли по Дністру проходив торговий шлях, купці, що мандрували річкою любили зупинятися в затишній місцині за лістом, і коли тут утворилось постійне поселення, його стали називати Залісся, а пізніше у 1578 році вже згадується назва Заліщики. Однак територія, де розкинулось тепер місто була заселена значно раніше: під час розкопок були знайдені предмети й захоронення часів пізнього палеоліту, трипільської, липицької, ранньослов’янської та давньоруської культур.
У 1766 році місто отримує Магдебурзьке право, що зумовило ще більшу славу і так відомих на всю околицю майстрів – килимарів, гончарів, різьбярів тощо.
Шкода що сьогодні не так багато архівних записів XVIII століття, але вочевидь, що під час Австрійського панування, у Заліщиках був центр з розвиненими ремеслами та культурою. А під час Кримської війни австрійський уряд, готуючись проти воєнних дій проти Росії, побудував фортифікаційни споруди, що існували до кінця XIX століття. Сьогодні збереглися частини вимощених бруківкою доріг та багато підвалів, котрі були частиною системи тунелів. Існує гіпотеза, що під Заліщиками є мережа тунелів, котрі навіть попід Дністер виходять на інший берег.
З липня 1919 Заліщики входили до складу Польщі аж до вибуху другої Світової війни. Незважаючи на статус прикордонного, в цей період місто зазнало найбільшого розквіту як курортне містечко та називалося “Польською Рів’єрою”, що була забудована віллами та пансіонатами. У той час Заліщики надихали та приваблювали митців. Тут традиційно проводилось багато культурних заходів, концерти, виставки, кінні перегони. На відпочинок приїжджали представники знаті та інтелігенції, наприклад оперна зірка Соломія Крушельницька, письменники Юрій Федькович та Василь Стефаник, перший маршал Польщі Юрій Пілсудський.
На початку ХІХ століття у Заліщиках існував маловідомий панський двір князя Понятовського. Родина Бруніцьких купила місто у Понятовських, котрі наприкінці XVIII століття збудували тут маєток-палац. Вони хотіли не лише маєток, але й титул, тому їм довелося змінити прізвище з Брунштейн на Бруніцькі. У 1852 році через Заліщика лежав шлях Цісаря Франца ІІ, Бруницький відтворив у своєму маєтку інтер’єри, подібні до тих, що бачив у віденському Шенбруні. Цісар був вражений та підтвердив Бруницьким баронський титул.
Палац та парк відомого ландшафтного дизайнера Северина Лусаковського є окрасою міста, а історія його останньої власниці стала легендою. Баронесса Стелла Фон Турнау, “Заліщицька Жанна Д’Арк”, у 1914 році зі зброєю в руках в окопах поряд із солдатами захищала Заліщики, а коли довелось відступити пообіцяла повернути місто і попрямувала на фронт зі своїм чоловіком. Цю жінку описують, як ту що не тільки воювала, але й надихала інших. Баронеса була першою жінкою, яка отримала найвищу відзнаку за мужність від самого Цісаря.
На початку червня 1919 року Заліщики кілька днів були столицею Західно-Української Народної Республіки. А у липні 1919 році Заліщики зайняли поляки. Відтак Заліщики входили до складу Польщі аж до вибуху другої Світової війни. Незважаючи на статус прикордонного, в цей період місто зазнало найбільшого розквіту як курортне містечко. Завдяки унікальним природним умовам Заліщики приваблювали туристів з усіх куточків тодішньої Польщі. У місті було багато пансіонатів, чудові облаштовані пляжі та парки. Також тут був неофіційний нудистський пляж.
Наприкінці ХІХ століття євреї складали більшість населення, українці проживали перважно у навколишніх селах, а поляки займали посадові посади. Зараз в місті збереглась лише одна синагога кінця ХVIII століття.
Нажаль війна та період панування радянської влади зруйнували значну частину туристичної інфраструктури, та навіть історичних пам’яток. Так, ратуша, що знаходилась на центральному майдані міста та стала його символом на гербі міста, була демонтована у 1969 му році. Також пляжі колишнього польського курорту були знищені великою дністровською повінню.
Але природні скарби Заліщик не підвладні жодним війнам та часу. Унікальна панорама міста, теплий клімат, Дністровські береги та крутосхили роблять Заліщики шалено привабливими для мандрівників. Будучи серцем Дністровського каньйону місто оточене мальовничими схиламами, береги Дністра є чудовим місцем для відпочинку і найкращим місцем для фотосесії!
Місто Заліщики зараз знаходиться на стадії відродження. Відновлюється туристична інфраструктура, відроджуються традиції виноградарства, з’являються нові зелені садиби та атракції для туристів. За останні роки в місті оновлено зелені зони та два парки які ваблять на прогулянку затишком, комфортом та захоплюючими краєвидами.
В місці та околицях є багато місць з яких відкриваються неймовірні краєвиди на каньйон Дністра та його приток. В Заліщицькому районі є багато вартих уваги красивих, загадкових, пізнавальних місць, але однозначно на першому місці руїни міста Червоногорода да Джуринський водоспад. Регіон багатий природними карстовими печерами та історичними архітектурними пам’ятками,
На сьогодні Заліщики – це унікальне місто з надзвичайно красивою природою та багатою історією. Щороку сюди приїздить тисячі туристів з усіх куточків планети. Фестиваль Zalishiki InStrum Fest має на меті відродити культурний потенціал міста та довести його міжнародну значимість.
Як доїхати?
Місто Заліщики розташоване 50 км від Чернівців, 110 км від Івано-Франківська, 120 км від Кам’янець-Подільського, 125 км від Тернополя, що досить зручно для туристів з усієї України. Пропонуємо обрати зручний для Вас спосіб поїздки та ознайомитися з усіма деталями подорожі.
ТРАНСФЕР
Для зручності відвідувачів організатори пропонують трансфери з Чернівців, Тернополя та Києва. Бронювання та розклад трансферів доступні на сайті разом з продажем квитків.
ГРУПОВІ ТУРИ
Для відвідування InStrum Fest можливо приєднатися до групового туру з Чернівців у Тернопіль.
ПОЇЗД
Через Заліщики проходить потяг №357/358 сполученням Київ-Рахів-Київ, тож, якщо Ви проживаєте у Києві, Вінниці, Хмельницькому або Тернополі – це чудовий варіант трансферу. Зі столиці потяг щодня вирушає о 14:28. У зворотному напрямку вирушає з Заліщиків о 19:07, прибуття до столиці о 06:32.
Біля вокзалу на гостей міста завжди чекають уважні водії таксі, які готові відвезти до місця ночівлі. Попередньо замовити таксі за номером +38 067 287 72 62 або +38 035 542 21 61.
У разі відсутності квитків на потяг №357/358, радимо придбати квитки до Чернівців, а звідти 50 км на автобусі .
Крім того до Заліщик ходять також приміській потяг з Коломиї о 08.30, котрий прибуває у Заліщики о 11.38 та Тернополя (відправлення 08:08, прибуття 12:29).
Влітку Укрзалізниця призначила потяг зі сполученням Генічеськ-Чернівці. Поїзд №118 («БУКОВИНА») курсуватиме щодня з 1 червня до 9 вересня 2019 року. Потяг відправлятиметься зі станції «Генічеськ» о 03:45 та прибуватиме на станцію «Чернівці» о 07:57 наступного дня. Із Чернівців поїзд вирушатиме о 19:46, а прибуватиме до Генічеська більше, ніж за добу, — о 00:30. Маршрут буде проходити через Запоріжжя, Дніпро, Київ, Вінницю, Хмельницький та Кам’янець-Подільський.
АВТОБУС
Через Заліщики проходить достатньо міжобласних та міжнародний автобусних маршрутів, тож можна без проблем дістатися із Києва, Львова, Рівного, Чернівців, Хмельницького, Вінниці, Житомира та інших міст України.
З Києва до Заліщик щоденно курсує автобус із центрального автовокзалу (станція метро Деміївська) Київ-Городенка (відправлення о 18:15).
З Тернополя до Заліщик вибір автобусних маршрутів доволі великий. Рейсові автобуси їздять від 06:35 до 19:40.
Зі Львова до Заліщик є два прямих автобуси: Львів-Чернівці о 12:50 та Львів-Заліщики о 14:55.
З Івано-Франківська до Заліщик є прямий автобус Калуш-Камянець-Подільський о 6:40. Якщо їхати з пересадками зручно доїхати до Чорткова, звідки легко пересісти на автобус до Заліщик.
Прекрасне автобусне сполучення із Чернівцями з 6:00 до 18:00 автобули є щогодини і навіть частіше з автостанції №2 “Дріжджзавод”. З центрального автовокзалу трохи менше, але теж достатньо автобусів (всі вони їдуть повз автостанцію №2).
Адреса автостанції: вул. Василя Стефаника, 26
Телефон +38 035 542 12 44.
Де жити?
Для фестиваля ми пропонуємо наступні варіанти проживання:
Чим зайнятись ?
Оглянути всі найцікавіші куточки міста Заліщики та панораму з Хрещатика можна під час екскурсії разом з гідом, котрий не лише покаже сучасне місто, але проведе вас у мандрівку часом, до різних історичних епох і навіть доісторичних, так як Дністровський каньйон є книгою сотворіння світу і його схили були сформовані задовго до появи людини на Землі.
Друга точка MustSee за 30 км від Заліщик урочище Червоне, Джуринський водоспад та руїни палацу і Костелу. Дістатися туди громадським транспортом може бути проблемно, краще попередньо замовити екскурсію з індивідуальним транспортом чи автобусом для групи.
Дорогою між Червоногородом та Заліщиками можна відвідати приватний зоопарк в с.Торське.
Однозначно найбільшою атракцією в Заліщиках є Дністер! На Дністрі можна рибалити, купатися, засмагати на берегах або сплавлятися за течією на плотах, катамаранах чи байдарках. Відповіді на основні питання, які виникають у тих, хто хоче вперше спробувати рафтинг можна отримати тут.
Якщо у вас немає можливості спробувати повноцінний сплав Дністром, все ж можна оглянути красу Дністровського каньйону з води, прогулявшись на поромі що курсує між Заліщиками та Кострижівкою Чернівецької області.
Замовити екскурсію чи сплав Дністром екскурсію можна в КП Заліщики туристичні.
Також популярними з Заліщик є екскурсії в печери, яких на Тернопіллі багато. Зокрема з Заліщик зручно їхати в печеру Вертебу з музеєм трипільської культури чи в печеру Оптимістичну. Біля Чорткова популярна печера Млинки, а найвідомішою серед туристів є кришталева в селі Кривче. Екскурсії в печери потрібно замовляти заздалегідь.
Мапа міста
ТРК РАЇ – Організаторка музичного фестивалю InStrum Fest Тетяна Воронова у програмі “Актуальне інтерв’ю”
UA: Тернопіль – Гості у студії – організатори фестивалю InStrum Fest Zalischyky
UA: Карпати – Карпатський ранок
UA: Буковина – Тетяна Воронова про фестиваль InStrum Fest
Радіо НВ – Близькі міста – Тетяна Воронова про InStrum Fest Zalischyky
TBA/ТВА – У Заліщиках проведуть масштабний фестиваль
Шпальта – INSTRUM FEST. Хто з артистів виступатиме на фестивалі інструментально-камерної та симфонічної музики
Радіо Буковина – Точка дотику – інтерв’ю
Igotoworld – Промоція регіону через туризм і культуру. Як музика кличе туристів у мандри.
Шпальта – Чи готові чернівчани до розвитку туризму нового рівня?
AgroPortal – Тернопільщина розвиває нову туристичну дестинацію